Форум | Книга за гости | Продавница | Донирајте

Филмографија на Брус Ли

Во опаѓачки редослед

1978 година. На играта на смртта (Игра на смртта) .... во улога на Били Ло
Исто така се вика ... Игра Брус Ли на смртта
Исто така се вика ...: Ако Ванг Ju Кликнете тука за повеќе информации за овој филм
Во режија на Роберт Clouse Брус Ли
Брус Ли, Карим Абдул-Џабар, Дан Inosanto, ...
Синопсис: шампион кунг фу интегрира особено е убиен од страна на криминал синдикатот за одбивање да им се придружиме. Оставени за мртов, тој преживеа и го подготвува својот одмазда, кога тој се елиминираат неговите непријатели еден по еден.
Trivia: Кога Брус Ли е се уште жив, тој сними две сцени од филмот во 1973 година, непосредно пред снимањето на Enter the Dragon: оној со црни американски кошаркар Карим Абдул Џабар, 2.20m, и дека неговиот пријател Дан Inosanto. Филмот е завршен по неговата смрт од страна на Роберт Clouse на барање на Роберт кученца.

1973 година. Операција змеј (Enter the Dragon) .... во улога на Ли
Исто така се вика ...: Лонг Женг Ху Dou (Хонг Конг: мандарински наслов) Кликнете тука за повеќе информации за овој филм
Во режија на Роберт Clouse
Брус Ли, Џон саксонските, Џим Кели, Боб ѕид, Ангела Мао Ying
Синопсис: боречки вештини натпревар организиран од страна на мистериозен Хан, зад кој лежи сериозен дилер на дрога. Ли, западните разузнавачки агент и кунг фу експерт, се обидува да го расклопат или криминална организација.
Trivia: Ова е прв голем буџет филм за боречки вештини, копродукција меѓу Хонг Конг и Холивуд. Брус беше подложен на невиден стрес на овој пукаат. Брус почина еден месец пред порака на овој филм, кој беше голем успех на Запад.

1972 година. Бесот на Змејот (Менг долго Гуо Џијанг) .... во улога на: Танг белодробни (или змеј)
Исто така се вика ...: бес на змејот (Европа: англиски наслов)
Исто така се вика ...: Maang белите дробови Goh Конг (Хонг Конг: Кантонски наслов)
Исто така се вика ...: Враќање на змеј (САД)
Исто така се вика ...: Одмаздата на змеј (САД: кабловска телевизија наслов на)
Исто така се вика ...: Патот на змејот (Хонг Конг: англиски наслов) Кликнете тука за повеќе информации за овој филм
Во режија на Брус Ли
Брус Ли, Нора Миао, Чак Норис, Боб ѕид
Синопсис: сопственикот, сопственикот на еден кинески ресторан бил нападнат од страна на инвеститорот кој сака да го принудат да го продаде својот имот. Во очај, на гостилничарот праша со Брус Ли.
Trivia: Брус Ли се користи за прв пат на екранот двојно nunchaku. Брус Ли е сценарист, актер, режисер и ко-продуцент на овој филм. За многумина, ова е најдобриот филм на малата змеј.

1972 година. Тупаница на Fury (Џинг WU мажи) .... во улога на Чен Жен
Исто така се вика ...: Тупаница на Fury (Хонг Конг: англиски наслов) (Велика Британија)
Исто така се вика ...: Џинг п MUN (Хонг Конг: Кантонски наслов)
Исто така се вика ...: Насмевката Песна: Кинески конекција (САД: видео наслов (redubbed стрип верзија))
Исто така се вика ...: Школа за витештвото (Хонг Конг: мандарински Наслов: Насловот во англиската литература)
Исто така се вика ...: На кинески конекција (САД) Кликнете тука за повеќе информации за овој филм
Во режија на Lo Wei
Брус Ли, Боб Бејкер, Noira Миао
Синопсис: најдобар студент на училиште карате во Шангај одлучува да се одмазди за смртта на својот господар исчезна под мистериозни околности.
Trivia: Во овој филм, Брус Ли е етнички месија.

1971 година. "Longstreet" .... во улога на Ли Tsung (4 епизоди, 1971)
- Гледам, Рече слепиот (1971) ТВ епизода .... во улога на Ли Tsung
- Детски средата (1971) ТВ епизода .... во улога на Ли Tsung
- Правописот Наследството Како смртта (1971) ТВ епизода .... во улога на Ли Tsung
- Патот на зграпчување тупаница (1971) ТВ епизода .... во улога на Ли Tsung

1971 година. Големиот шеф (Танг Шан де Xiong) .... во улога на Ченг Чао-едно
Исто така се вика ...: Големиот Брат на Tongshan (Хонг Конг: англиски наслов литерарен)
Исто така се вика ...: тупаници на бес (САД)
Исто така се вика ...: тупаници на славата (Европа: англиски наслов)
Исто така се вика ...: The Big Boss (Хонг Конг: англиски наслов)
Исто така се вика ...: Тонг saan daai Хинг (Хонг Конг: Кантонски наслов) Кликнете тука за повеќе информации за овој филм
Во режија на Lo Wei
Брус Ли, Марија Ји, Пол Тиен Миао Ke Hsiu, Ли Quin, Хан Јин Chieh
Синопсис: Еден работник од село за да револт против милиција ангажиран од страна на неговиот шеф да се пробие на штрајк.
Trivia: Со шампион производител одигра сите. Тој го ризикувал сè на Брус Ли: во случај на неуспех, тоа ќе биде под стечај. Брус Ли има можност да го промени сценарио. Филмот е снимен во Тајланд во тешките услови. Длабоко антипатија ќе naîtreentre Брус Ли и неговиот директор (Ло Веи). Но, нејзиното обелоденување, Биг бос собори сите рекорди на приходи.

1969 година. валцер мафијаши (Марлоу) .... во улога на Winslow Вонг режија на Павле Богарт
Брус Ли, Џејмс Гарнер, Гејл Hunnicutt, ...
Синопсис: А приватниот детектив Филип Марлоу е најмен да го најде брат на неговиот клиент. Неговата истрага е полн со убиства.

1969 година. "Еве Невести" .... во улога на: Постелнина (1 епизода)
- Бракот, кинески стил (1969) ТВ епизода .... во улога на: Постелнина

1969 година. "Блонди" (1 епизода)
- Трансферот на некој свој Големина (1969) ТВ епизода

1967 година. "IRONSIDE" .... во улога на Леон Soo (1 епизода)
Исто така се вика ...: На Рејмонд Бур Покажи (САД: синдикална наслов)
- Тагирани за убиство (1967) ТВ епизода .... во улога на Леон Soo

1966 година. "Зелената Хорнет" (Зелениот Хорнет) .... во улога на Като (26 епизоди, 1966-1967)
Исто така се вика ...: The Show Като (Хонг Конг: англиски наслов: неформална наслов)

 1. Нечујно пиштол (9 Септември 1966) - Като
 2. Дај му Ем Доста јаже (16 септември 1966) - Като
 3. Програмиран за смрт (23 септември 1966) - Като
 4. Криминал бран (30 септември 1966) - Като
 5. Жабата е смртоносно оружје (7 октомври 1966) - Като
 6. Јадат, пијат и да биде мртов (14 Октомври 1966) - Като
 7. Убава Сонувачот: Дел 1 (21 октомври 1966) - Като
 8. Убава Сонувачот: Дел 2 (28 Октомври 1966) - Като
 9. Реј е за Тепање (11 ноември 1966) - Като
 10. На Preying Mantis (18 ноември 1966) - Като
 11. Ловците и на гонетиот (25 ноември 1966) - Като
 12. Крајниот рок за смртта (2 декември 1966) - Като
 13. Тајната на Сели Бел (9 декември 1966) - Като
 14. Автопат до смртта (16 декември 1966) - Като
 15. Мај на кумот Губат (23 декември 1966) - Като
 16. Бараат, труп, и Уништи (6 јануари, 1967) - Като
 17. Труп на годината: Дел 1 (13 јануари 1967) - Като
 18. Труп на годината: Дел 2 (20 јануари 1967) - Като
 19. Лошо удри на 459-Silent (3 февруари 1967) - Като
 20. Аце во дупката (10 февруари 1967) - Като
 21. Проблеми за принца (17 февруари 1967) - Като
 22. "Шамијата" алијас (24 февруари 1967) - Като
 23. Хорнет, себе Зачувај (3 март 1967 година) - Като
 24. Инвазија од вселената: Дел 1 (10 март 1967) - Като
 25. Инвазија од вселената: Дел 2 (17 март 1967) - Като
 26. На Хорнет и светулката (24 март 1967) - Като

1966 година. "Бетмен" .... во улога на Като (3 епизоди, 1966-1967)
- Задоволство Бетмен (1967) ТВ епизода .... во улога на Като
- А парче од акција (1967) ТВ епизода .... во улога на Като
- Магија на Тут (1966) ТВ епизода (uncredited) .... во улога на Като

1960 година. Рен хаи Гу Хонг .... во улога на Ах Сан
Исто така се вика ...: На сирачиња (Хонг Конг: англиски наслов)

1957 година. Леи Ју
Исто така се вика ...: дождот (Хонг Конг: англиски наслов)

1956 година. Zha средната вредност na Фу .... во улога на Ли Siu белите дробови (Yeung Siu-белите дробови)
Исто така се вика ... Слатка време заедно (Хонг Конг: англиски наслов)

1956 година. ЗАО Zhi Данг сертификати работа со поединци, бу Џија

1955 година. Er ну Zhai
Исто така се вика ...: Му должиме на нашите деца (Хонг Конг: англиски наслов)

1955 година. Ai Xia џи
Исто така се вика ...: Љубовта Дел 2 (Хонг Конг: англиски наслов)

1955 година. Gu Ксинг Xue леи

1955 година. Gu er Ксинг

1955 година. Ai
Исто така се вика ...: Љубов (Хонг Конг: англиски наслов)

1953 година. Веи lou Чун Xiao
Исто така се вика ...: во лицето на Уривање (Хонг Конг: англиски наслов)

1953 година. Ci општини леи
Исто така се вика ...: А мајката Солзи (Хонг Конг: англиски наслов)

1953 година. Ku хаи Минг Денг
Исто така се вика ...: водилка (Хонг Конг: англиски наслов)

1953 година. Qian WAN Рен Џија

1953 година. Фу Гуо Zhi
Исто така се вика ...: Виновна е таа на Таткото (Хонг Конг: англиски наслов)
Исто така се вика ...: Тоа е крив Татко (САД)

1951 година. Рен Zhi сертификати .... во улога на: Ngau
Исто така се вика ...: повој (Хонг Конг: англиски наслов)
Исто така се вика ...: Раѓање на човештвото (англиски наслов литерарен)

1950 година. Xi Ксијанг прочитате .... во улога на Ли Siu белите дробови (Чеун)
Исто така се вика ...: Мојот Син, Ах Чунг (САД)
Исто така се вика ...: The Kid

1949 година. Менг Ли Кси Ши .... во улога на: Јам Ли
Исто така се вика ... Саи Видете во сонот (Хонг Конг: англиски наслов)

1948 година. Фу Gui Фу Yun
Исто така се вика ...: Богатството е како сон (Хонг Конг: англиски наслов)

1946 година. Раѓање на човештвото

1941 година. Голден Гејт девојка .... на улога: А детето

2000 - 2013 © Брус Ли приказна - Сите права се задржани Правна напомена | За | Контакт